21

AĞS

2010

LPC23xx, FatFs ve SD Kart Uygulaması

Yazan: Barış Samancı
Kategoriler:ARM

LPC2368 SD kart

Bu uygulama notunda LPC23XX mikrodenetleyicileri ile mikrodenetleyicinin MCI adaptörü üzerinden SD karta veri yazılıp okunmaktadır. FatFs modülü ile yazılan veriler FAT'a uyumlu olarak yazılmakta ve FAT uyumlu tüm sistemler üzerinde taşınabilmektedir.

Uygulamada LPC2368 işlemcisi kullanılarak SD karta veri yazma ve FAT dosyalama sistemi kullanılması anlatılmıştır. NXP nin lpc23xx işlemcileri için yayınladığı codebundle paketi içerisindeki MCI örneği temel alınarak üzerine ChaN in FatFs kodları eklenmiştir. Bu uygulama 2GB SD kart ile denenmiş ve çalışmaktadır. Herhangi bir hata ile karşılaşılmamıştır. Diğer boyuttaki SD kartlar, SDHC ve MMC kartlar denenmemiştir. Kullanılan kaynakların lisansı serbesttir fakat kodların ve bu uygulamanın sorumluluğu uygulamaya yapana aittir. Olası bir zararda kimse sorumlu tutulamaz.

Uygulamada sadece temel f_read, fwrite gibi fonksiyonları kullanarak, diskte var olan bir dosyadan bilgisayara terminal çıktısı alınacak ve diske yeni dizin içerisinde yeni dosya açıp ilk dosyadan okunan veri yazılacaktır. 

Konuları önceki e-kitaplarımda ve bu uygulama notunda yeterince anlattığım için buraya fazladan anlatılacak bir şey kalmadı :) Sadece dosyaları indirip okumalısınız. Aşağıdaki linklerden konu ile alakalı daha önce yazmış olduğum dökümanlara ulaşabilir, altında uygulamadan ekran görüntülerini görebilirsiniz.

 
Bu uygulamanın uygulama notu: LPC23XX, FatFs ve SD Kart Uygulaması (954KB)

Faydalı olabilecek diğer çalışmalarım:
http://www.barissamanci.net/Makale/2/her-yonuyle-fat32/
http://www.barissamanci.net/Makale/11/sd-kart-programlama-klavuzu/


Uygulamadan ekran görüntüleri:


LPC2368 board
Uygulamayı üzerinde çalıştırdığım boardUygulamaya başlankenki diskteki tek dosya olan fatfs.txt dosyasının içeriğiSD kart üzerindeki fatfs.txt dosyasının içeriğinin okunup terminale çıktısının alınmasıSD kart üzerinde "dizin" adında yeni bir klasör açıp, içerisine "baris.txt" isimli bir dosya açıp içerisine ilk dosyadan okunan verileri yazma

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.
Adınız *:
e-Mail Adresiniz *:  ??
Web Siteniz:
Yorumunuz *:
Kalan karakter sayısı: 500
 
 

Tasarım ve Programlama Barış SAMANCI
Her hakkı saklıdır.
barissamanci.net  ©  2010-2024