Yazan: Barış Samancı
Kategoriler:ASP.net, Silverlight

Forumlarda gezinirken bazı kişilerin silverlight uygulamaları için webservis yazdıklarını, localde çalıştırdıklarını fakat sunucuya attıkları zaman çalıştıramadıklarını okudum. Bu yazımda bu sorunun üstesinden nasıl gelineceğini ve en basit haliyle silverligt uygulamaları için webservis yazıp nasıl kullanabileceğimizi göstereceğim.

Silverlight uygulamalarına istekte bulunulduğunda uygulama sunucudan istemcinin bilgisayarına indirilir ve istemcinin bilgisayarındaki sl runtime vasıtasıyla browser üzerinde çalışmaya başlar. Haliyle silverlight uygulamamız sunucudan habersiz olarak istemcinin bilgisayarında çalışır. Sunucudaki bir bilgiye erişmek istediğimizde veya sunucuya mesaj, veri göndermek istediğimizde webservislerini kullanırız. Örneğin sunucudaki veritabanını kullanmak istediğinizde veya benim gibi sıkça sunucudaki dosya ve dizinleri dinamik olarak almak istediğinizde webservislerini kullanabilirsiniz.Bu yazımda benim sıklıkla fotoğraf galerisi, mp3 player tarzı uygulamalarımda kullandığım bir yöntemi göstereceğim.

Yazan: Barış Samancı
Kategoriler:Silverlight

silverlight clock saat

Bu yazımda sitemdeki silverlight saati nasıl yaptığımı anlatacağım.Bir kaç sene önce İzmire giderken trende can sıkıntısına yapmıştım :) geçtiğimiz günlerde neden bunu siteme eklemiyorum deyip sağ alana yapıştırdım :)

Kodlaması inanılmaz basit ve şık bir görüntü sunduğunu düşünüyorum. Aslında dört adet grafikten başka birşey değil. En altta zemin, üzerinde saat,dakika ve saniye çubukları var. Bilgisayardan zamanı alıp bir timer ile bu çubukların açısını değiştiriyoruz :) Saatin görüntüsü yandaki şekildeki gibidir. Eğer makinanızda microsoft silverlight runtime ı yoksa yandaki şekil yerine install microsoft silverlight yazan bir şekil göreceksiniz. Buna tıklayarak microsoftun sunucularından 4-5mb civarı olan silverlight runtime ı indirip kurabilirsiniz. (Bunu macromedia nın flash playerı olarak düşünün) Bu sayede silverlight uygulamalarını sorunsuzca görüntüleyebilirsiniz. Şimdi saati nasıl yaptığıma geçelim.

Tasarım ve Programlama Barış SAMANCI
Her hakkı saklıdır.
barissamanci.net  ©  2010-2024